Dzisiaj w Polsce wolność kobiet jest ograniczona przesłankami ekonomicznymi, a ich wachlarz wyborów wiąże się z odpowiedzialnością za potomstwo. Matki z małymi dziećmi stają się z czasem uzależnione od ich ojców. Decydując się na ciążę, urlop macierzyński, a tym samym rezygnując z ciągłości pracy, stawiają się w gorszej pozycji materialnej w stosunku do swojego partnera, który ciągle rozwija się zawodowo. Gdy ta zależność staje się nadużywana, kobieta ma bardzo ograniczone możliwości wyzwolenia się, bez pieniędzy, zdana jest na łaskę i niełaskę rodziny lub pomocy społecznej. Odpowiedzialność za siebie i dzieci znacznie ogranicza jej wachlarz wyborów. Dlatego decyzja o poczęciu i wychowaniu dziecka, będąca poświęceniem własnej wolności, jest wyborem przyszłej matki i musi być odpowiedzialna. Nie może być decyzją „w ciemno”, powinna być starannie przemyślana i podjęta w oparciu o najlepszą wiedzę i przekonania. Kobieta musi mieć pewność, że gdyby po drodze „coś poszło nie tak”, będzie mieć pełne wsparcie ze strony innych ludzi oraz administracji państwowej. Związek rodziców dziecka może się rozpaść. Przy braku odpowiedzialności ojca, zdecydowana pozostać z dzieckiem matka nie może być zdana na samą siebie. Program „Obywatelskie wsparcie kobiet” dotyczy nie tylko kobiet, ale i dzieci. Podstawowe założenia programu skupiają się na edukacji seksualnej, która zapobiegnie niechcianym ciążom oraz pełnym wsparciu psychologicznym dla kobiet, decydujących się na dziecko lub aborcję.
Ponadto program zakłada wsparcie finansowe dla rodziców dzieci niepełnosprawnych:
– Przeciwdziałanie przemocy psychicznej i fizycznej. Kobiety w potrzebie będą mogły w trybie natychmiastowym przejść pod specjalistyczną opiekę i zmienić miejsce zamieszkania.
– Pakiet pomocowy dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dziecko. Pakiet obejmie zasiłek, leki, terapię, rehabilitację, wsparcie psychologiczne oraz przejściową emeryturę po zmarłym dziecku.
– Edukacja seksualna oraz pomoc psychologiczna dla dzieci w okresie dojrzewania.
– Dostępna antykoncepcja oraz tabletka „dzień po” bez recepty.
– Nowy kompromis aborcyjny. Kobieta przed dokonaniem aborcji do 12 tygodnia ciąży musi odbyć konsultacje z lekarzem i psychologiem.