fbpx
Preloader Close
Projekty

Odwołanie polityka

Przedstawiamy projekty nowych kart wyborczych i rozwiązania umożliwiającego odwołanie polityka. Zamiast referendum o odwołaniu można wprowadzić instytucję głosu trwającego. Każdy kto wziął udział w wyborach i oddał swój głos na wybranego polityka będzie mógł taki głos cofnąć, w przypadku, gdy poczuje się oszukany np. zamiast obietnicy wyborczej obniżki podatków do 3×15 wprowadza się po wyborach tymczasową podwyżkę VAT z 22% do 23%.

Uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest fakt, że wycofanie poparcia dla danego polityka odbędzie się tylko przez wyborców, którzy faktycznie na niego zagłosowali, podczas gdy w drodze referendum za odwołaniem mogą głosować także osoby, które w ogóle nie wzięły udziału w wyborach lub głosowały na innych, konkurencyjnych kandydatów. Ponadto PKW opublikuje on-line licznik trwających głosów poparcia. Każde wycofanie głosu zostanie odnotowane a politycy będą otrzymać z systemu PKW automatyczne maile ilu wyborców w danym dniu wycofało swój głos. Dla polityka będzie to swoisty barometr nastrojów swoich wyborców. Skończy się buta, tupet i ignorancja na rzecz liczenia się z wyborcami, którzy wprowadzili go na urząd. Politycy staną się bardziej niezależni od bossów partyjnych a bardziej zależni od swoich wyborców. To zdecydowanie zwiększy jakość polskiej polityki.

Karta do głosowania.
 

Karta głosu trwającego.

Mechanizm pasuje do każdej ordynacji wyborczej. W sytuacji gdy ilość cofniętych przez wyborców głosów spowoduje utratę poparcia przewagi nad konkurentem z tej samej listy wyborczej, wtedy polityk straci mandat na rzecz swojego konkurenta. Wprowadzenie takiego rozwiązania w praktyce jest bardzo proste. Każdy wyborca otrzyma dwie karty podczas głosowania, połączone ze sobą tym samym identyfikatorem. Jedna posłuży do głosowania (trafi do urny) a druga do wycofania swojego głosu, jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba (zostanie w posiadaniu wyborcy). Samo głosowanie i ewentualnie późniejsze wycofanie poparcia pozostanie anonimowe.

Wprowadzając to rozwiązanie można jednocześnie usprawnić liczenie głosów podczas wyborów. Dzisiaj liczenie odbywa się staroświeckimi metodami. Żyjemy w XXI wieku, mamy do dyspozycji komputery i czytniki kodów kreskowych. Wystarczy wprowadzić system informatyczny do obsługi wyborów, który pozwoli na sczytywanie oddanych głosów, przy okazji eliminując problem uznaniowości – czy krzyżyk jest postawiony poprawnie czy nie. Zamiast krzyżyka wyborca zdrapie kod kreskowy przy wybranym kandydacie. Następnie pracownik komisji wyborczej zamiast liczyć głosy będzie je skanować (wraz z numerami kart – co umożliwi cofniecie głosu w przyszłości). Takie rozwiązanie zasadniczo przyspieszy prace komisji wyborczych i wyeliminuje potrzeby ponownych przeliczeń w przypadku błędów ludzkich.

Przedstawiamy przykładowe karty do głosowania i odwołania polityka.

Więcej o proponowanych zmianach w ordynacji wyborczej znajdziesz klikając w poniższy przycisk.

Skip to content