Deklaracja ideowa

Naszym celem jest reforma ustrojowa Polski prowadząca do zmiany sposobu wybierania polityków, z systemu partyjnego na rządy specjalistów. W ten sposób umożliwimy Polakom wybór osób cieszących się zaufaniem społecznym, jednocześnie pozostawiając możliwość ich odwołania, gdyby sprzeniewierzyli się przedwyborczym zobowiązaniom. W myśl zasady, że chcemy być rządzeni mądrze, zachowując zarazem wolność osobistą, kierujemy się ideą odpowiedzialnej wolności. Tą ideę, zawieramy w 15 punktach, które z perspektywy dalszego rozwoju Polski stanowią dla nas priorytety:
1. Wpływ wyborców na polityków.
Obywatele powinni mieć stały wpływ na osoby, którym powierzyli sprawowanie funkcji publicznych. Dlatego dążymy do wprowadzenia instytucji „głosu trwającego”, która umożliwi wycofanie udzielonego poparcia politykowi wybranemu przez wyborcę, w przypadku utraty zaufania do niego. Odchodząc jednocześnie od systemu partyjnego, odetniemy finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, tak aby polityk wybrany przez wyborców, odpowiadał tylko przed nimi, a nie przed wodzem partyjnym rozdzielającym pieniądze z subwencji. Więcej o instytucji „głosu trwajacego” znajduje się pod tym linkiem: odpowiedzialnosc.eu/odpowiedzialnosc-polityczna
2. Bezpieczeństwo finansowe Polaków
Jak powiedział Adam Smith: “Państwo jest bogate bogactwem swych obywateli”. Dla nas nie ulega wątpliwości, że Polacy potrzebują jak najlepszych warunków rozwoju do wzbogacania się, a tym samym do budowy silnej gospodarki kraju. Drogę do dobrobytu otworzy uproszczenie systemu podatkowego i reguł prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie, idąc za radą Mikołaja Kopernika, wybitnego człowieka renesansu, nie pozwolimy na „spadlanie monety”. Stabilizując system finansowy i przywracając wiarę w złotówkę, stworzymy w Polsce warunki o jakich nie śniły poprzednie pokolenia stargane wojnami i emigracją. Polacy żyjący za granicami kraju zaczną powracać do domu.
3.Przyjazna i przyszłościowa edukacja.
Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas konkretnej i specjalistycznej wiedzy w kluczowych dla gospodarki sektorach. Odnajdzie się na nim nie wzorowy uczeń z masą teoretycznej, ogólnikowej wiedzy, tylko uczeń spełniony w ulubionej dziedzinie, pełny pasji i rozwiniętych zainteresowań. Szkoły i inne placówki edukacyjne muszą mieć realną autonomię pod względem programu nauczania i pod kątem organizacyjnym, co da szerokie pole do przekazywania praktycznej wiedzy. Uczniowie zaś muszą mieć warunki do nauki zgodne z ich naturalnymi potrzebami. W związku z tym za zupełnie nieprzyszłościowe uważamy stres, dyscyplinowanie i obniżanie poczucia własnej wartości dzieci.
4. Inwestycja w nowoczesne technologie.
Zachód rozwijał się i rozwija nadal dzięki technologicznym inwestycjom. Żeby Polska miała szansę dogonić zachodnich sąsiadów pod względem rozwoju, rzeczą konieczną będzie zwrot ku nowoczesnym rozwiązaniom w sferach oddziałujących na nasze życie. Takimi niezbędnymi ułatwieniami są np. oparty na technologii blockchain elektroniczny obieg dokumentów w urzędach państwowych, sprzedaż i rejestracja samochodu, wybory przez internet i wiele innych rozwiązań informatycznych przyjaznych Polakom.
5. Gminy sercem regionów.
Nie ulega wątpliwości, że najlepiej o potrzeby lokalnych społeczności zadbają gminy. To radni gmin znają prawdziwe potrzeby mieszkańców, a nie politycy na szczeblu centralnym. Dobrym przykładem jest budowa nowych dróg. Przy drogach gminnych np. obwodnice miast, powstają ekrany akustyczne chroniące mieszkańców przed hałasem przy relatywnie niskich prędkościach na poziomie 50-70 km/h. Przy budowie autostrad w osiedlach mieszkalnych przez GDDKiA, nie powstają właściwe zabezpieczenia akustyczne nawet przy prędkościach na poziomie 140 km/h i dużym ruchu tranzytowym. Różnica w ochronie zdrowia mieszkańców wynika bezpośrednio z odpowiedzialności lokalnych radnych i włodarzy przed mieszkańcami. W przypadku urzędników GDDKiA odpowiedzialność za zdrowie ludzi się rozmywa. Uważamy, że administracja lokalna jest sprawą, którą można powierzyć wyłącznie wybieranym przez mieszkańców władzom, a nie urzędnikom mianowanym przez polityków na szczeblach centralnych.
6. Racjonalne stosunki międzynarodowe.
Jesteśmy częścią Europy i chcemy być odbierani przez naszych sąsiadów i partnerów z Unii Europejskiej jako zaufany członek naszej wspólnoty. Dlatego będziemy budować silną pozycję Polski w strukturach Unii Europejskiej z wzajemnym poszanowaniem prawa polskiego i europejskiego.
7. Silna i sprawna gospodarka.
Abyśmy stali się potęgą gospodarczą co najmniej na poziomie Niemiec czy Francji, musimy zapewnić w naszym państwie trwałe mechanizmy ułatwiające rozwój klasy średniej. Przedsiębiorczość i kreatywność Polaków muszą zostać uwolnione, a warunkiem tego jest uproszczenie regulacji prawnych dla przedsiębiorców. Priorytetem są dla nas proste i nieskomplikowane podatki, zniesienie zbędnych regulacji, elektroniczny obieg dokumentów w urzędach i sferze publicznej. Te filary stworzą z Polski atrakcyjne miejsce do powrotu do domu przez miliony naszych rodaków za granicą.
8. Ekologia w służbie człowieka.
Środowisko naturalne, w którym żyjemy jest naszym domem i częścią nas. Brudne powietrze, zanieczyszczenie plastikiem, ponadnormatywny hałas, substancje toksyczne, globalne ocieplenie, pogarszają warunki naszego życia. Receptą na te zagrożenia są nowoczesne rozwiązania służące człowiekowi i przyrodzie. Należą do nich elektrownie atomowe minimalizujące emisję CO2, rynek wtórny odpadów, ochrona akustyczna mieszkańców przy domach sąsiadujących z autostradami. Więcej o projekcie STOP Hałasowi od Autostrady znajduje się pod tym linkiem: wirkopernik.pl/stop-halas
9. Pełna wolność osobista.
Prawdziwie wolny człowiek to taki, który swobodnie wybiera swój sposób życia. Państwo nie powinno mówić nam jak mamy żyć, tylko chronić nas, w taki sposób, aby wolność jednego człowieka nie naruszała wolności drugiego. Swoboda zrzeszania się, manifestowania najróżniejszych (choćby najskrajniejszych) opinii, poglądów, przekonań oraz organizowania publicznych wydarzeń nie może być kwestionowana przez władze publiczne. Nasze państwo powinno dbać o to, by każda grupa kulturowa, religijna lub etniczna mogła korzystać z praw do udziału w życiu publicznym.
10. Równość wobec prawa.
Sprawiedliwe państwo powinno przyznawać każdemu obywatelowi takie same prawa. Nie istnieją racjonalne przesłanki dla których jedna grupa społeczna miałaby mieć większe przywileje, a druga mniejsze. Równe traktowanie powinno obowiązywać w każdej sferze: społecznej, gospodarczej, światopoglądowej, finansowej. Świetnym przykładem takiej nierówności jest zezwalanie jednym sklepom na handel w niedziele a innym nie, czy też zamykanie niektórych biznesów w czasie lockdownu a zezwalanie na funkcjonowanie innym. Takie działania państwa uważamy za nieodpowiedzialne i niesprawiedliwe.
11. System ekspercki.
Przez wieki ludzkość była uciskana przez władców i grupy, którzy prawem podboju obejmowali wyższy status społeczny. System feudalny z jednej strony jest już historią, z drugiej jednak patologie, takie jak obsadzanie znajomych w spółkach skarbu państwa i finansowanie partii politycznych z pieniędzy obywateli „cementują” stary system. Rozwiązaniem umożliwiającym nam wszystkim odejście od polityki „betonu” jest przekształcenie starego, dwuizbowego parlamentu, na siedmioizbowy, gdzie każda grupa zawodowa będzie mogła mieć wpływ na zmiany prawne w Polsce. Sprawując władzę, eksperci różnych dziedzin będą lepsi od zawodowych polityków wybieranych z „jedynek partyjnych”, gdyż lepiej rozumieją palące problemy społeczne i zmiany współczesnego świata. Więcej na temat 7 izbowego parlamentu znajduje się pod tym linkiem: odpowiedzialnosc.eu/7izb
12. Związki partnerskie.
Rzeczą naturalną jest wchodzenie ludzi w różnego rodzaju związki. Jedni chcą żyć w związkach partnerskich, drudzy w małżeństwach heteroseksualnych, inni w homoseksualnych. Państwo szanujące wolność jednostki nie powinno narzucać ludziom jak mają żyć i z kim się wiązać. Jedyną rolą państwa powinna być szybka formalizacja związków na potrzeby swoich obywateli. Zakładanie i budowanie rodziny jest sprawą wchodzących w nią członków. Dlatego szanując wolność wyboru chcemy uczynić państwo przyjaznym w kwestiach rejestracji związków partnerskich.
13. Godna emerytura.
Każdy kto latami pracuje, a wraz z tym płaci podatki oraz składki zasługuje na bezpieczną starość. Jesteśmy to winni ludziom, którzy dekadami budowali naszą gospodarkę, a co za tym idzie – teraźniejszość. Niestety zaniechania państwa polskiego w reformie emerytur są ogromne. System emerytalny oparty na zaufaniu społecznym okazał się potężnym rozczarowaniem, którego kontynuacja pogłębia ubóstwo obywateli. Polacy płacą dzisiaj pod przymusem wysokie składki na ZUS, a świadczenia dla emerytów są głodowe. Ponadto, istnieje ryzyko, że dzisiejsi młodzi na starość nie będą mieli w ogóle emerytur, bo kolos ZUS-owski upadnie pod własnym ciężarem. Konieczna jest reforma systemu emerytalnego, polegająca na stopniowym wygaszaniu nieefektywnego ZUSu i zastąpieniu go modelem dobrowolnych ubezpieczeń.
14. Efektywna służba zdrowia.
Czyli taka służba zdrowia, która świadczy usługi medyczne pacjentom cierpiącym w danym czasie na konkretną chorobę w sposób sprawny i skuteczny. Polsce daleko do racjonalnego modelu leczenia chorych. Przedłużające się kolejki, zbyt późne terminy zabiegów, ubogie posiłki, exodus pielęgniarek i lekarzy za granicę – to przykry obraz nieodpowiedzialnej, państwowej polityki zdrowotnej. Z drugiej strony mamy prywatne szpitale działające sprawnie i szybko, świadczące usługi na najwyższym poziomie. Czas przyznać, że system państwowej opieki zdrowotnej się nie sprawdził i należy stopniowo i nieodczuwalnie finansowo dla pacjentów zastępować państwowe szpitale prywatnymi.
15. Obywatelskie wsparcie kobiet.
Program „Obywatelskie wsparcie kobiet” dotyczy nie tylko kobiet, ale i dzieci. Podstawowe założenia programu skupiają się na edukacji seksualnej, która zapobiegnie niechcianym ciążom oraz pełnym wsparciu psychologicznym dla kobiet, decydujących się na dziecko lub aborcję. Ponadto program zakłada wsparcie finansowe dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Więcej na temat programu znajduje się pod tym linkiem: odpowiedzialnosc.eu/kobiety